Vi visste att det skulle bli en seg morgon. Det har varit slaskigt, blött och grått idag. Mitt uppdrag var att lämna 6-åringen och vara med 10-åringen i skolan. Maken skulle se till att C kom iväg.
Det gick bra att komma iväg med syskonen. 10-åringen tyckte om att jag var med i skolan.
Jag fick ett meddelande från maken om att C hade försökt förhandla om tiden på hemmasittarskolan med maken. Att C bara ville vara där en timme idag. Maken hade sagt att den diskussionen fick C ta med lärarna. Skönt att slippa förhandla.
C fick skjuts idag av maken och hade börjat förhandla med läraren om hur länge hen skulle vara där. C ska från och med idag vara där tre timmar/dag samt efter det äta lunch på skolan.
Läraren och C hade pratat lite och läraren tyckte att C borde acceptera den tid som är bestämd och inte lägga en massa energi på att förhandla. Men C hade bestämt sig och gick hem efter två timmar.
Jag är så stolt över C! Helt otroligt att hen kom iväg efter ett långt lov. Idag har det varit en bra grå och slaskig dag! 🙂
Imorgon siktar vi på lunch i skolan också!