C kan konsten att passa in. C har kämpat hela sitt liv. Hen vet de sociala reglerna. Egentligen. Men C orkar inte alltid följa dem. Det tar för mycket energi.
Idag när vi var i mataffären började C låta. Hen tjöt. Högt. Många gånger. Jag och maken sade till C. Men C kunde inte sluta. Vi blev arga på hen.
Jag får dåligt samvete när jag blir arg. För jag vet att C egentligen inte vill provocera. Hen fastnar i ett beteende och kan inte sluta. Men ljuden driver mig till vansinne! Och jag skäms när min 13-åring låter och när jag säger till C och folk ser att hen inte slutar. När folk tror att jag har en trotsig respektlös unge. Men hen saknar ju förmågan att sluta.
C är världens härligaste unge. Hen kan passa in. När hen verkligen måste. Men det tar hårt på C. Tillslut brister hen. Då kan det bli ljud, bus, bråk med syskon eller en ångestattack.
Vi måste hjälpa C orka hålla ihop. Hur ska vi klara det? Jag vill att C ska känna att hen lyckas.
Postat med WordPress för Android
Ping: Bra magkänsla! | supermamsen
Ping: Överkrav | supermamsen
Ping: Mentalisering och empati | supermamsen
Ping: Ojämn | supermamsen